środa, 13 lipca 2011

O runie Dagaz

Dagaz - Daeg, Dag

Znaczenie:
Oświecenie, przełom, szczęście, dzień, światło dnia, świt

Interpretacja runy w pozycji prostej:
Jeżeli pozostaniesz wierny swojej drodze może cię spotkać tylko powodzenie. Chroni cię moc światła.
Jeżeli opanowałeś swoje ego i umiesz być pokorny spotka cię sukces.
Dagaz zapowiada radykalne zmiany na korzyść, choć niekoniecznie z przewidywalnym wynikiem.
W sferze uczuć nastąpią szybkie i korzystne zmiany.
Sytuacja finansowa dobra. Dobry moment na ambitne projekty.

Interpretacja runy odwróconej:
Chwila niesprzyjająca zmianom. Przy uczuciach są zmartwienia i kłopoty. Nie podejmuj się niczego w kwestii nowych projektów.
Dagaz może również mówić o lękach, fobiach i uzależnieniach.

Drzewo:Świerk
Kolor:Jasnoniebieski, biały, szary
Zioło:Szałwia sclarea
Kamień:Diament
Żywioł:Powietrze
Czakra:Szósta
dagaz
D


Dzień. Oświecenie, przebudzenie, uswiadomienie, dzień, światło, przełom, świt, nadzieja, równowaga, szczęście, idealizm, bezpieczeństwo i pewność.
Daga symbolizuje światło dnia
Siła światła oświeca twoją drogę. Dopóki pozostaniesz wierny prawdzie, szczęście będzie Ci sprzyjać. Nie obawiaj się niczego, moc światła będzie Cię ochraniać i da ci jasność widzenia., co pozwoli ci uniknąć w porę, zagrażających niebezpieczeństw. Dagaz jest runą południa, środka dnia oraz pełni lata, symbolizuje pozytywną energię światła, działającą z najwyższego punktu jego mocy. Dlatego jest to niezwykle silna runa. Powieszona na drzwiach lub oknie, ma silną moc ochronną. Jest to bardzo pozytywna runa i nie ma szczególnie negatywnych aspektów. Pojawia się jako balans w miejscach, kiedy krzyżują się dwie sprzeczności. Jako runa przełomu, uosabiana jest jako brzask, moment kiedy noc przechodzi w dzień. Można to przyrównać również do chwili kiedy motyl uwalnia się z ciemnego kokonu i nagle dostaje szansę, by cieszyć się nowym, pięknym życiem. Pamiętaj, że jest to także runa transformacji, a więc nie tylko reprezentuje to błyskawiczne przejście, ale także procesy jakie temu towarzyszą.

Cykl - dzień
Kolor – jasny błękit
Drzewo – świerk
6 lipca – 20 lipca
Polaryzacja męska
Dwudziesta trzecia runa starszego futharku (według niektórych opracowań jest to runa dwudziesta czwarta).

Runa związana z "czasem poza czasem": porą tuż przed świtem lub tuż przed zmierzchem. Jej nazwa w tłumaczeniu oznacza świt, jutrzenkę. To jakby czas przejściowy, podobny energetycznie do rysunku runy Dagaz: energia płynie torem znaku nieskończoności... Dla ludów północy ten moment był magiczny. O czasie świtania odprawiano rytuały związane z początkiem życia. To czas nadziei, początku nowych wydarzeń, które mogą przynieść pozytywne zmiany. Dagaz przynosi optymistyczne spojrzenie na świat.

Runa ta energetycznie mieści się poza czasem rzeczywistym, jej działanie odnosi się do wyższych sił magicznych. Opiekuje się działaniami ezoterycznymi, chroniąc przed działaniem sił zła. Przypomina, że poznając wiedzę tajemną nie należy jej traktować jako drogi ucieczki, ma ona być pomocnym narzędziem w świecie rzeczywistym. Pokazuje jasną stronę życia, przyciągnie jasnych, optymistycznych ludzi.

Obdarowuje ludzi, którym patronuje życzliwością dla świata. Ich siłą jest sposób bycia pełen serdeczności i wyczucia. Wnoszą w swoje otoczenie wiele dobroci i życzliwości, są otwarci, bezinteresowni. Trafnie wyczuwają potrzeby ludzi i potrafią doradzić. Mogą rzucić snop światła na sprawy mroczne, zapalić w sercu nową nadzieję. Mają wysoko rozwiniętą intuicję. Lubią nastrojową muzykę, wieczory przy świetle księżyca i cenią piękno pod różnymi postaciami. Własnym przykładem pokazują, że można żyć ciesząc się z drobiazgów.

Dagaz jest również symbolem równowagi przeciwieństw. Mówi, że życie nie jest wyłącznie czarne, ani wyłącznie białe - w każdym działaniu człowieka mogą się zawierać i dobre, i złe intencje. Życie składa się z różnych odcieni szarości - koloru świtu. Aby czynić dobro, trzeba także poznać zło; nie można działać tylko skrajnie, bo wtedy brak jest równowagi. To dążenie do równowagi widać w każdym przejawie życia, jeśli przyjrzeć mu się uważnie.

Energetycznie należy do kręgu POWIETRZA
Odpowiednik litery D.



23.DAGAZ Nazwa:
germańska: dagaz
staronordycka: dagaz
staro angielska: dreg
polska: dagaz
znaczenie nazwy: dzień
analogie: dzień, światło, przełom nocy i dnia symbol: nieskończoność i zrównoważenie, świtanie
głoska: D
polaryzacja: aktywna
znaczenie duchowe: zrównoważenie, pogranicze


ZNACZENIE WYROCZNI

Ogólne i jednostkowe:
Znajdujesz się tuż przed osiągnięciem celu. Spróbuj zaobserwować uważnie (nie czujnie) otoczenie i skorzystaj z nadarzającej się okazji, by poczynić ostateczny krok do osiągnięcia celu. Nadszedł dobry czas, by zaobserwować i poznać świat poza życiem codziennym i odczuć moce z niego płynące.
Dokładne, w kole runicznym:
Dagaz symbolizuje początek nowego dnia, magicznej chwili, gdy ciemność zostaje wyparta przez światło. Jest symbolem wzrostu i nowych szans.
W wodzie: dobry okres na zapoczątkowanie nowych działań.
W ziemi: wkrótce otrzymasz kuszącą propozycję, możesz już zacząć działać.
W ogniu: twoje sprawy i interesy układają się dobrze, ale zmiana kursu może przynieść lepsze efekty.
W powietrzu: działają przeciwstawne sobie moce, nie podejmuj żadnych działań.

Dagaz symbolizuje uzupełnianie się przeciwieństw. W tradycji runicznej nie ma dualizmu, jak nas nauczano w chrześcijańskiej filozofii, tutaj wszystkie działania składają się ( z obydwu biegunów, a więc nie ma ani dobra ani zła - po prostu są). Dagaz bardzo wyraźnie uwidacznia owe przeciwieństwa. Nazwa runy oznacza dzień (po niemiecku TAG'= dzień), a tym samym oznacza wschód lub zachód słońca, lub też potocznie szarówki. Nie ma jeszcze dnia, ale nie ma już również nocy - skrajności zmieniają sit. Krótki czas trwania tej zmiany określa się świętymi godami wyrażonymi przez dagaz - tak samo jak zakłada się, że wiosna i jesień nie są porami roku, lecz porami przejściowymi. Energie w tej runie płyną nieskończonym torem, bez początku i końca - kształt przypomina poziomą ósemkę, lemniskatę - znak nieskończoności. Dagaz symbolizuje równowagę przeciwieństw i całkowitą harmonię. Jeśli coś nie znajduje się w równowadze, moc przeciwieństw zaczyna działać. Wyraża się ona przez nagły zwrot i przejście jednej skrajności w drugą. Jeśli ktoś czyni tylko dobro, to któregoś dnia "złapie" go przeciwieństwo, ukaże mu się zło, by je poznał i włączył w swoje życie. Skrajności w życiu zawsze muszą się równoważyć. Jeśli poznanie zła nie nastąpi samoistnie, prawo równowagi zadziała i siłą doprowadzi do harmonii, sprowadzając biedę czy kłopot. Najpierw zmiana nastąpi poprzez całkowite odwrócenie przeciwieństw, by potem dążyć do stanu równowagi. Taki proces spotkasz wszędzie, o ile zechcesz wnikliwie zaobserwować życie.
Święte gody przeciwności wyrażane przez runę dagaz, polegają na wiecznym przepływie energii, która z prędkością światła przepływa między polaryzacjami tam i z powrotem. Zrównanie prawej i lewej półkuli mózgowej ma dla postrzegania decydujące znaczenie, bo dopiero po zrównaniu półkul będziemy mogli dostrzec rzeczywistość innego wymiaru. Na ogół myślimy lewą półkulą (lewa odpowiada za myślenie racjonalne i logiczne i steruje pracą naszej prawej części ciała). Celem każdej pracy magicznej czy ezoterycznej jest doprowadzenie do zrównoważenia obu półkul (prawa półkula odpowiada za myślenie analogiczne, sny i marzenia, intuicję itd.). Im częściej i wnikliwiej będziemy pracować z dagaz, tym łatwiej będziemy mogli doprowadzić do zrównania obu półkul. W pracy magicznej dagaz służy do zrównania stanu obu półkul, tzn. pracujemy nad tą, którą np. w przeszłości obciążyliśmy zbyt jednostronnie. Życie to wdech i wydech! Gebo jako środek do wyrównania między dawaniem i braniem - dagaz jako środek wyrównawczy stałego przepływu energii między biegunami. Jeśli będziemy chcieli nadać magii energię wyrównawczą - zastosujemy dagaz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz