wtorek, 12 lipca 2011

O runie Mannaz

MANNAZ - PEŁNIA CZŁOWIECZEŃSTWA

"Żadne społeczeństwo nie może wychowywać zdrowych jednostek nie stwarzając warunków dla osobistych nadziei, optymizmu, zaangażowania i poczucia własnej wartości." - William Pode

Nazwa

germańska: mannaz
staronordycka: mannaz
staroangielska: man
znaczenie nazwy: człowiek
analogie: szaman, równowaga przeciwieństw wewnętrznych
symbol: człowiek
głoska: M
energia: pasywna
żywioł: ziemia
aspekt duchowy: człowiek w harmonii
aspekt ziemski: zrównoważone życie



Każdy człowiek przejawia przeciwieństwa. Zawiera w sobie zarówno światło, jak i ciemność. Ma w sobie cechy męskie i żeńskie. Stereotypy narzucone przez płytką cywilizację konsumpcyjną sprawiają, że ukrywamy część siebie, której nie akceptuje społeczeństwo, co prowadzi do chorób psychicznych, frustracji lub depresji. Aby być w pełni sobą należy poznać i sharmonizować wszelkie aspekty swojego wnętrza. Człowiek żyjący w harmonii jest nie tylko człowiekiem szczęśliwym, ale też dzięki zrozumieniu samego siebie potrafi pomagać innym.
Można jej przypisać dawne motto: "Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce". Energetycznie Mannaz skupia się na człowieku. Na różnych aspektach życia: marzeniach, dążeniach, planach, na sposobie postrzegania siebie i innych. Jest silnie związana z pojęciem tolerancji. Zrozumienie dla człowieka, jego słabości i siły, wielkości i małości prowadzi do wniosku: w swoim istnieniu człowiek jest szary - dobry i zły zarazem, kocha i nienawidzi, obawia się strachu i pragnie bezpieczeństwa. To właśnie jest człowieczeństwo.


"Jeżeli chcesz zrozumieć siebie, popatrz na innych; wsłuchaj się w siebie, by otworzyć oczy na ludzi". Runa Mannaz pomoże zrozumieć aspekty męskie i żeńskie w sobie samym. Muszą one być w równowadze, to cecha dojrzałości człowieka. Dzięki zrozumieniu tej prawdy będziemy bardziej otwarci na siebie i innych ludzi. Aby zrozumieć, czemu ktoś nas denerwuje, odwołajmy się do energetyki Mannaz. Będzie nam łatwiej ocenić postępowanie swoje i drugiego człowieka.

Runa ta przyciągać będzie ludzi otwartych, tolerancyjnych, lecz nie pozbawionych pewnych wad - bądźmy i my wyrozumiali. Takie spotkania pomogą poznać lepiej nasze własne ego. Sprawi, że spotkamy na swojej drodze ludzi, którzy mogą być prawdziwymi przyjaciółmi. Jest wsparciem dla humanistów, literatów, poetów, myślicieli. Będzie otaczać opieką tych, którzy potrzebują odnaleźć wiarę w bliźniego.
20. MANNAZ
Nazwa:
germańska: mannaz
staronordycka: mannaz
staroangielska: man
polska: mannaz
znaczenie nazwy: człowiek
analogie: zjednoczenie przeciwności
symbol: człowiek
głoska: M
polaryzacja: pasywna
znaczenie duchowe: człowiek żyjący rozważnie

ZNACZENIE WYROCZNI
Ogólne i jednostkowe:
Jesteś wewnętrznie zrównoważony i jest ci z tym dobrze. Teraz chodzi o to, by dzięki spokojowi wewnętrznemu, sile i zadowoleniu coś osiągnąć. Bądź rozważny, korzystaj z tego, co daje ci wspólnota. Nadszedł czas, by planować z korzyścią dla siebie.
Dokładne, w kole runicznym:
Mannaz jest runą człowieka. Hasłem kluczowym są kontakty międzyludzkie. Mannaz odnosi się do sojuszy, stosunków, grup roboczych itp.
W wodzie: grupka ludzi będzie działać przeciw tobie, rzuci kłody na drodze do twych zamierzeń.
W ziemi: pojawią się napięcia, konflikty i wrogie uczucia.
W ogniu: twój związek z bliską osobą rozwinie się korzystnie.
W powietrzu: spotkasz się z szykanami, przykrymi plotkami i sprzeczkami.
Człowiek ma w sobie cechy męskie i żeńskie jeśli przeważa jedna z cech, np. żeńska w ciele mężczyzny, to samopoczucie takiego człowieka jest kiepskie i pozostawia wiele do życzenia. W człowieku dojrzałym cechy przeciwne męskie i żeńskie - współdziałają w równowadze i harmonii. (Jest to oczywiście stan wyjątkowy i trudny do utrzymania). Dużym krokiem naprzód do osiągnięcia ideału mannaz jest możność ujawnienia tych cech duszy, które dominują, a nie, jak niegdyś - ukrywanie cech, które były niezgodne z tradycją czy nakazami społecznymi.) Człowiek zrównoważony ma łatwiejszy dostęp do innych światów poprzez duchowe (trzecie) oko.


Mannaz ma odniesienie również do partnerstwa i małżeństwa. Chodzi tu jednak - w przeciwieństwie do ehwaz, bardziej o partnerstwo, to w nas samych, a więc o zrównoważony związek między kobietą a jej wewnętrznym bratem i między mężczyzną a jego wewnętrzną siostrą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz